Çatı Isı Yalıtımı, Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Çatı izolasyonu, çatı ısı yalıtımı, özellikle ülkemizde eski tip binaları ilgilendiren önemli bir sorundur. Yeni tip yapıların birçoğunda yüklenici firmalar, ısı yalıtımını inşa sırasında düşünürken, eski tip binalarda akan çatılar ve yetersiz inşa, ısı kaybını artırmaktadır.

Çatı ısı yalıtımında yalnızca kış aylarının düşünülmemesi gerekir. Kış aylarında içeriden dışarı çıkan ısı, yüksek yakıt ücretleri olarak geri dönerken yazın sıcak havalarda sıcaklığın içeri hücum etmesi, insanların klimalara yönelmesine neden oluyor. Genellikle çatı izolasyonunda düşülen en büyük hata yalnızca kış tipi çatı izolasyonunun yapılmasıdır. Yani, kışın sıcak hava içeriden dışarı çıkamazken, yazın dışarıdan gelen sıcak hava rahatlıkla içeri hücum edebiliyor. Eski tip binalarda Marsilya tipi çatı malzemeleri kullanılırken bunların birçoğu artık malzemelerden yapılmaktaydı. Günümüzde ise çatı kaplama malzemesi olarak çoğunlukla Şingıl tipi malzemeler kullanılmaktadır. Oldukça hafif bir ürün olan bu malzeme, uygulama sırasında birçok güçlük çıkarabilmektedir. Yazın esneyen Şingıl tipi çatı kaplama malzemeleri, kışın ısı değişimi nedeniyle sert köşelerde kolaylıkla çatlayabilmektedir.

Çatıların ısı yalıtımında çatı şekline göre değişen yalıtım tipleri bulunmaktadır. Çatı izolasyonunda levha ya da şilte adı verilen çeşitli ısı yalıtım malzemelerinden yararlanılmaktadır. Çatı üstü örtü ve tavan döşemeleri arasında boşluk olan binalarda yalıtım tavan döşemesinin üzerine sererek yapılmaktadır. Eğer tavan arası yaşam alanı olarak kullanılıyorsa burada ısı yalıtımı tavan yani çatı seviyesinde yapılmaktadır.

Çatı İzolasyonu nasıl yapılır?

Yukarıda çatı izolasyonu nasıl yapılır sorusuna yönelik olarak detaylı bilgiler verilmiştir. Ancak çatı tiplerine göre farklı izolasyon şekilleri bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını incelemek gerekirse,

 • Betonarme çatılarda izolasyon beton üzerine serilerek yapılmaktadır.
 • Teras çatılarda ise ısı yalıtımı, su yalıtım katmanı üstüne ya da altına yapılmaktadır.

Çatı yalıtımında su, ses ve ısı yalıtımı bir bütün olarak incelenmeli ve planlı olarak çalışılmalıdır.

Benzer konular:

 • Çatı İzolasyonu Çatı Kaplama Malzemeleri

  sponsorlu bağlantılar


   

 • Çatı İzolasyon Sistemleri

  sponsorlu bağlantılar


   

 • Mantolama Malzeme Fiyatları Hakkında Bilgi

  sponsorlu bağlantılar


   

 • Ankara Mantolama Firmaları

  sponsorlu bağlantılar