Çatı İzolasyon Sistemleri

Çatı izolasyonu inşaat sektörünün son yılların en çok kullanılan ve uygulama alanı hızla gelişmekte olan sistemlerinden biridir. Çatı izolasyonu yangını önleme, ses ve ısı yalıtımı açısından oldukça önemlidir. Kullanılmayan çatı aralarına uygulanan bu sistem sayesinde %50-60’a varan yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Çatı izolasyonu malzemelerinin temelinde cam yünü vardır. Cam yünü yanmaz özellikte ve açık gözenekli elyaf yapısı sayesinde de ısı ve ses yalıtımında oldukça etkilidir.

Cam yünleri hafif ve kolay uygulanabilmesi açısından pratik bir şekilde çatıya taşınır ve kesilerek uygulanır. Özel macunlar sayesinde de yapışması sağlanır. Üstün dayanıklılığa sahip bu malzeme, uzun yıllar eskimez ve özelliğini kaybetmez.

Cam yünü basit yapıda ve çıplak imal edildiği için ahşap veya metal her türlü çatıya uyumludur.

Kiremit çatılı bir evde oturuyorsanız Çatı yalıtımı yaptırmadan önce mutlaka su yalıtımı yapılmalıdır. Aşırı su ve nem Cam yününün özelliğini kaybetmesine sebep olur.

Kullanılmayan çatı aralarının zeminine yapılması uygun görülen bu yalıtım çeşidi, eğer çatı aralarının tavanına yapılırsa ekstra o çatı aralığının da ısıtılmasını sağlar ve buda gereksiz yakıt tasarruflarından biridir.

Birçok binada uygulanmaya başlanan bu sistemi sizinde biran önce yaptırmanızda fayda vardır. Büyük oranda tasarruf sağlamaya yardımcı olan bu sistemin maliyeti de oldukça ucuzdur.

Benzer konular: