Mantolama Nasıl Yapılır

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde insanların en büyük yakınmaları, evlerini yeteri kadar ısıtımamaları oluyor. Isınma cihazlarını en yüksek seviyede çalıştırmasına rağmen ısınamamanız gayet normal. Fatular için ödediğiniz miktar fazla olmasına rağmen eviniz ısınmıyorsa mantolama sistemi ile henüz karşılaşmamışsınız demektir.

Mantolama sistemi binalarınızı içten ve dıştan kolon, kiriş ve özellikle duvar bölgelerine dıştan yapıştırılarak, sıvanıp boyanması işlemlerinin sonucu olarak evinizde ısı yalıtımını sağlamanıza yarayan bir uygulamadır.

Mantolama yapılacak yüzey hazırlanır. Mantolama da kullanılmak istenen levhaların enine ve kalınlığına göre su basman  profilleri yerleştirilir. Daha sonra ısı yalıtım levhaları yüzeyi kaplayacak şekilde, yapıştırıcı sürülerek yapıştırılır. Yapıştırmanın ardından ısı yalıtım levhaları dübellenir. Dübelleme işlemi sayesinde ısı yalıtımının performansını ve sürekliliğini uzun ömürlü bir şekilde sürdürmesi sağlanır. Ardından köşe profilleri yerleştirilir. Köşe profillerinin yerleştirilmesi sayesinde köşelerde rüzgar ve su etkileri ile levhalar arkasında zamanla oluşabilecek ayrılma riskleri önlenir ve düzgün bir köşe oluşturmaya yardımcı olur. Isı yalıtım levhalarının üzerine iki kat sıva atıldıktan sonra boyama işlemi yapılır.

Mantolama sistemi iç cephe mantolama ve dış cephe mantolama olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Bunlardan dış cephe mantolama sistemi tüm binaya dışarıdan uygulanan mantolama sistemi olup daha yararlı bir ısı yalıtım sistemidir. İç yalıtım ise genellikle tüm binanın yalıtım yapılmak için ikna edilememesi sonucu, sadece 1 kata uygulanacağı zaman tercih edilen bir ısı yalıtım şeklidir. İç cephe mantolama adındanda anlaşılacağı gibi dışardan değilde içeriden yapılan ısı yalıtım sistemidir. Dış mantolamada dışarıdan gelecek olan ısı engellenirken, iç mantolama sisteminde ise sadece dışarıdan gelen ısının içeri yansıması önlenir.

Ülkemizdeki iklim şartları düşünüldüğünde mantolama sistemi binalarımıza kesinlikle uygulamamız gereken bir sistemdir.

Benzer konular:

 • Ankara Mantolama Firmaları

  sponsorlu bağlantılar


   

 • Mantolamada XPS mi EPS mi? Mantolamada En İyi Malzeme Hangisi

  sponsorlu bağlantılar


   

 • Dış Cephe İzolasyon Malzemeleri

  sponsorlu bağlantılar


   

 • Dış Cephe Mantolama

  sponsorlu bağlantılar