Mantolama Nedir? Mantolamanın Faydaları

Mantolama, binaların dış ve iç cephelerine yapılan ısı yalıtım sisteminin diğer ismidir. Mantolama sistemi sayesinde binaların ısıtma ve soğutma maliyetlerini minumum seviyeye düşer. Isı yalıtımı yani Mantolama izolasyon sağlar ve ısı transferinden ve termal gerilmelerden kaynaklanan küf, rutubet, duvarlardaki çatlama ve dökülmeleri en aza indirerek binanızın bakım maliyetini düşürür. Kısacası mantolama sayesinde evinizde sağlıklı, istediğiniz ısıya sahip ve maliyetleri düşük bir yaşam sürmüş olursunuz.

Mantolama sistemi, iç cephe mantolama ve dış cephe mantolama olmak üzere 2 çeşittir. Bunlardan dış mantolama daha fazla tercih edilip tüm binanın dış cephesine yalıtım uygulanması anlamına gelirken iç cephe ise daha çok dışarıdan gelen ısıyı içeriye yansıtmamak ve binanın dış görünümünü değiştirmemek isteyenler için evin iç bölgesinden uygulanan yalıtım şeklidir.

Mantolama, uzun yıllardır Avrupa’nın birçok ülkesinde uygulanan ve Türkiye’mizde de oldukça yaygın olan bir uygulamadır. Isı yalıtımında kullanılacak en iyi malzemelerin seçilmesi gerekir. Mantolama da kullanılacak malzemelerin kötü ve yetersiz olması ısı yalıtımının etkisiz olmasına ve dışarıdan gelecek ısının içeriye yansımasına sebep olabilir.

Mantolama yaptırmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken kaliteli bir mantolama yapılmasıdır. Mantolama yapacak firmanın işini iyi yapan bir firma olması çok önemli. Düzgün ve tüm bölgeler kaplanmadığında ısı yalıtımı sağlanamaz. Ayrıca ucuz mantolama adı altında adi malzeme ile yapılan ısı yalıtımlarını tercih etmeyin. Tam ısı yalıtımı sağlanmamış mantolamanın size bir faydası olmayacaktır. Dış cephe mantolama yaptırmanız ve binanın tamamına uygulanması yararınıza olacaktır. Eğer çeşitli sebeplerden dolayı dış cephe yalıtımı yapılamıyorsa, mutlaka iç cephe yalıtımı yarar sağlayacaktır.

Kaliteli malzeme kullanılarak yapılan mantolama tam anlamıyla ısı yalıtımını sağlayacak, binanızın ömrünüde uzatacaktır.

Benzer konular:

 • Ankara Mantolama Firmaları

  sponsorlu bağlantılar


   

 • Mantolamada XPS mi EPS mi? Mantolamada En İyi Malzeme Hangisi

  sponsorlu bağlantılar


   

 • Dış Cephe İzolasyon Malzemeleri

  sponsorlu bağlantılar


   

 • Dış Cephe Mantolama

  sponsorlu bağlantılar