Mantolamada XPS mi EPS mi? Mantolamada En İyi Malzeme Hangisi

Mantolama – ısı yalıtımında, hangi tür malzemelerin kullanılacağı, çalışma sonrası alınacak verimi belirleme konusunda önemli bir yere sahiptir. Mantolama konusunda, Mantolama’da XPS mi EPS mi sorusu sıkça sorulmaktadır. Bu yazımızda Mantolama’da XPS mi EPS mi sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Mantolama Eps Mi Xps Mi, Mantolama Xps Mi Eps Mi, Mantolama Malzemesi Hangisi, Mantolama Malzemesi Hakkında, Mantolama Malzemeleri, Mantolamada En İyi Malzeme Hangisidir, Mantolamada En İyi Malzeme

Mantolamada XPS mi EPS mi?

EPS genleştirilmiş polistiren sert köpük olarak tanımlanabilir. Bu madde, petrolden elde edilip taneciklerin şişirilmesi ve yapıştırılması ile elde edilen köpük esasına dayanmaktadır. EPS ısı yalıtım malzemeleri termoplastik, kapalı gözenekli, şekil olarak beyaz görünümlü ısı yalıtım malzemesidir.

XPS Haddeden çekilmiş polistiren sert köpük olarak tanımlanabilir. XPS, yine petrolden elde edilip, yumuşatılmış hammaddenin içine şişirici gaz ilave edilmesi ile oluşmaktadır. Bu madde gaz ile köpük haline getirilip, termoplastik, kapalı gözenekli, renkli ısı yalıtım malzemeleridir.

Mantolamada En İyi Malzeme Hangisi

Aşağıda Mantolamada XPS mi EPS mi sorusunun tam cevabını bulabilirsiniz.

EPS ‘de ısıl iletkenlik yoğunluk ile doğru orantılıdır. EPS ‘de yoğunluk arttıkça ısı iletkenliğe azalacaktır. EPS ‘de ısıl iletkenlik yoğunluğun 15-40kg/m3 değerleri arasında olması durumunda 0.033 W/mK ile 0.040 W/mK değerleri arasında değişkenlik gösterecektir. EPS üretiminde pentan gazı şişirici gaz olarak kullanılmaktadır. Pentan üretim sonrasında hava ile yer değiştirmektedir.

XPS ‘de ise çeşitli şişirici gazlar kullanılabilmektedir. Ancak EPS ‘nin aksine bu gazların hava ile yer değiştirmesi uzun zaman alabilir. XPS ‘de ısı iletkenliğini kullanılan gazın ısıl iletkenliği ve hava ile yer değiştirme süresi belirler. Bu gazda hava ile yer değişim sonucu ısıl iletkenlik artar ve yaşlanma görülür.

Düşük ısı iletkenliğe sahip gazlar, Avrupa Birliği normlarınca ozona zarar verdikleri gerekçesiyle yasaklanmıştır. Bu gazlar arasında CO2 kullanılması durumunda ısıl iletkenlik artacak yaşlanma azalacaktır.

Benzer konular:

 • Mantolama Malzeme Fiyatları Hakkında Bilgi

  sponsorlu bağlantılar


   

 • Ankara Mantolama Firmaları

  sponsorlu bağlantılar


   

 • Mantolama Yaptırırken Dikkat Edilecek Hususlar

  sponsorlu bağlantılar


   

 • Mantolama da Kullanılan Malzemeler ve Çeşitleri Nelerdir?

  sponsorlu bağlantılar